Zawroty głowy są częstą przyczyną znacznego niepokoju pacjentów, których dotknęły. Najważniejsze w tych przypadkach to zachowanie spokoju. Często nawet nasilone objawy z wymiotami, osłabieniem, niemożliwością poruszania się są spowodowane niegroźnymi dla życia zaburzeniami błędnika.
Pamięć należy natomiast, że każdy taki epizod powinien być bezwzględnie oceniony przez lekarza, w celu wykluczenia poważnych zaburzeń neurologicznych jak udar mózgu, które również mogą przebiegać z towarzyszącymi zawrotami głowy.
NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ.
charakterystycznym objawem zawrotów głowy jest oczopląs. Oczopląs może zauważyć towarzysząca nam osoba, patrząc nam w oczy. przy patrzeniu na wprost lub w którąkolwiek ze stron można zaobserwować wtedy szybkie ruchy gałek ocznych w różne strony.
należy pamiętać że wystąpienie oczopląsu pionowego, nierówności źrenic lub braku ich reakcji na światło, może świadczyć o poważnym uszkodzeniu mózgu i wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej.
Zawroty głowy mają zazwyczaj charakter wirowania otoczenia, lub wirowania nas samych w otoczeniu. Wszelkie inne objawy nie są znamiennie charakterystyczne dla uszkodzeń błędnika i należy poszukiwać ich przyczyny w zaburzeniach neurologicznych, okulistycznych, internistycznych, ortopedycznych i innych, Oczywiście diagnostyka prowadzona powinna być przez kompetentnego lekarza.
w przypadku wystąpienia dolegliwości polecamy:
- pilna konsultacja lekarska
- po wykluczeniu zaburzeń mózgowych groźnych dla życia terapię zachowawczą.
- leżenie
- konsultacja otorynolaryngologiczna
- postępowanie wg zaleceń lekarskich
- leki : przyjmowanie preparatów multivitaminowych
vitamina B comp 3×1 tabl.
Torecan lub inne leki przeciw wymiotne w razie konieczności ( ich przyjmowanie może spowodować wydłużenie okresu
trwania zawrotów głowy)
płyny doustnie co najmniej 1,5 l. przy braku zaburzeń układu moczowego, nerek, serca. ( przy braku możliwości picia
polecam picie przez słomkę lub łyżką do zupy – RB.)
Betahistyna 2x24mg - ćwiczenia dla osób z zawrotami głowy ostra faza zawrotów głowy pochodzenia błędnikowego trwa zazwyczaj około 7-14 dni.
W przypadku łagodnych położeniowych zawrotów głowy wykonujemy manewry, które mogą przywrócić funkcjonowanie układu przedsionkowego, w ramach wizyty lub w trybie ambulatoryjnym.
Zalecamy wykonywanie ćwiczeń dla osób z zawrotami głowy, po konsultacji z lekarzem. Forma ćwiczeń jest przedstawiona poniżej.
PROSZĘ PAMIĘTAĆ, IŻ ZAWSZE KONIECZNA JEST KONSULTACJA LEKARSKA W PRZYPADKU WYSTĄPIENIA ZAWROTÓW GŁOWY, ZE WZGLĘDU NA RÓŻNE JEGO PRZYCZYNY, TAKŻE TAKIE KTÓRE WYMAGAJĄ PILNEGO LECZENIA ORAZ ZAGRAŻAJĄ ZDROWIU I ŻYCIU!
Ćwiczenia dla osób z zawrotami głowy
Poniższe ćwiczenia są zalecane w wybranych rodzajach zawrotów głowy i powinny być wykonywane po konsultacji lekarskiej z otorynolaryngologiem.
do wydrukowania
***
DZIESIĘCIO MINUTOWE ĆWICZENIA REHABILITACYJNE
***
ĆWICZENIA POZYCYJNE BRANDTA I DAROFFA :
***
MANEWR SEMONTA PRZY USZKODZENIU LEWEGO BŁĘDNIKA
***
MANEWR EPLAY’A PRZY USZKODZENIU PRAWEGO BŁĘDNIKA
*jeśli nie rozumiesz języka angielskiego możesz automatycznie przetłumaczyć napisy do filmów w serwisie youtube w zakładce „napisy”
w najbliższym czasie udostępnimy Państwu zalecane przez nas modyfikacje powyższych czynności leczniczo-rehabilitacyjnych.
***
jeśli masz ochotę ocenić nasze starania zachęcamy do napisania opinii na temat naszej pracy
W sprawach wizyt lekarskich
prosimy o kontakt telefoniczny.