woskowina

Woskowina (łac. Cerumen) to naturalna wydzielina skóry przewodu słuchowego zewnętrznego. Przy złej pielęgnacji uszu, oraz niekiedy sprzyjających warunkach anatomicznych (zwężenie przewodu słuchowego, kostniaki) może dochodzić do znacznego jej gromadzenia się, wysychania i tworzenia niezwykle niebezpiecznych kamieni woskowinowych. Ich obecność powoduje niedosłuch, a przy długotrwałym zaleganiu, macerację skóry, odleżyny oraz inne groźne powikłania.

Technika usuwania woskowiny (codzienna toaleta uszu) polega na ich gruntownym myciu wodą z detergentem (mydło, płyn do kąpieli). Zdrowe uszy należy moczyć w wodzie, i płukać wodą np. z prysznica i dobrze osuszać. Zalegająca woda może również powodować stany zapalne.

KATEGORYCZNIE NIE WOLNO UŻYWAĆ DO CZYSZCZENIA USZU PAŁECZEK HIGIENICZNYCH (one nie są do uszu!!!!)

Przydatne bywa również stosowanie olejku parafinowego oraz innych preparatów do tego przeznaczonych, aczkolwiek zalecamy, aby dla własnego bezpieczeństwa zawsze poradzić się w tej kwestii otorynolaryngologa, aby uniknąć powikłań związanych np. z perforacją błony bębenkowej o której możemy nie wiedzieć i nie być tego świadomymi.

USUWANIE WOSKOWINY

W ramach naszych usług wykonujemy zabiegi usuwania woskowiny oraz ciał obcych uszu. Zabiegi te wykonywane są przez lekarzy posiadających doświadczenie w zakresie otologii i chirurgii uszu. Często bagatelizowany przez pacjentów problem gromadzenia się woskowiny usznej lub nieświadome pozostawienie w przewodzie słuchowym zewnętrznym ciał obcych jak waciki, gaza, kawałki drewienek etc… mogą powodować stany zapalne uszu oraz prowadzić do niebezpiecznych i groźnych dla życia powikłań. W ramach naszych usług poza oczyszczeniem przewodu słuchowego otrzymają państwo szczegółowe informacje co do stanu uszu przed i po zabiegu, oraz zalecenia dotyczące dalszego postępowania, dobranego indywidualnie do Państwa przypadku przez naszego specjalistę.

 

W ramach naszych usług mamy możliwość diagnozowania patologii związanych z nadmiarem woskowiny, oraz przeprowadzamy niezbędne zabiegi w celu jej usunięcia. 

Zabieg taki wykonuje lekarz laryngolog. W ramach porady stacjonarnej (gabinet) lub w ramach wizyty domowej. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: